CONTACT
למידע נוסף, אנא מלא/י את פרטיך:

תודה על פנייתך.
נציגינו יחזרו אליך בהקדם.

הקמת חברה באסטוניה

אסטוניה היא מדינה קטנה הממוקמת באזור הבלטי שבצפון אירופה. המדינה נמצאת לחופו של הים הבלטי ממערב ומפרץ פינלנד בצפון, כאשר מדרום לה נמצאת לטביה וממזרח ודרום מזרח היא גובלת ברוסיה. לאסטוניה גבול ימי עם שבדיה ופינלנד. אסטוניה השתייכה בעבר למדינות חבר העמים, וב- 1991 היא קיבלה את עצמאותה לאחר נפילת ברית המועצות. העם האסטוני קרוב לפינים, כך שגם השפה הרשמית במדינה, אסטונית, דומה מאוד לפינית ובמידה מסוימת להונגרית. כוח העבודה באסטוניה משכיל ומקצועי ובשילוב עם עלויות העסקה לא גבוהות, מהווה יתרון בעת הקמת חברה באסטוניה.

אוכלוסיית אסטוניה מונה כ-1.3 מיליון תושבים בלבד, כך שהיא אחת המדינות הכי פחות מיושבות באירופה. בירת המדינה והעיר הגדולה ביותר היא טאלין, אשר מונה כ-430,000 תושבים. אסטוניה מתפקדת כרפובליקה פרלמנטרית דמוקרטית, היא חברה מלאה באיחוד האירופי (משנת 2004) וגוש האירו, וכמו כן היא מדינה חברה בארגון ה-OECD. מבחינה גיאוגרפית, אסטוניה כוללת בעיקר מישורים נמוכים לצד רמות גבוהות יותר בצפון ובדרום, למדינה קו חוף ארוך המאופיין באין ספור מפרצים וצוקי אבן גיר. כמחצית משטח המדינה מכוסה יערות.

לצפייה במפת אסטוניה ב-Google Maps לחץ כאן

שלושה דברים שלא ידעת על אסטוניה:

  • באסטוניה התוצר לנפש הגבוה ביותר מבין כל מדינות ברה"מ לשעבר, כאשר המדינה הקטנה מציגה כלכלה מתקדמת, מפותחת ומצליחה מאוד במובנים רבים. היא מדורגת במיקום גבוה מאוד במדד הפיתוח האנושי, כולל דירוג במקום השלישי בעולם לגבי חופש העיתונות.
  • חברת סקייפ (Skype), מי שהביאה לעולם את מהפכה השיחות החינמיות על גבי רשת האינטרנט, פותחה ברובה באסטוניה על ידי צוות יזמים אסטוני. באופן כללי, באסטוניה תעשיית תוכנה מפותחת מאוד עם ארגונים בינלאומיים רבים המחזיקים במקום צוותי פיתוח.
  • למרות שהיא מדינה קטנה עם פחות ממיליון וחצי תושבים, אסטוניה שייכת לרשימה המכובדת של מדינות ששיגרו לחלל לווין מתוצרתן. הלוויין שוגר במאי 2013 והוא משמש כפרויקט חינוכי לאוניברסיטאות ובתי ספר במדינה. מדובר על לווין זעיר בנפח של ליטר אחד בלבד – קובייה במימדים של 10x10x11.35 ס"מ.

כלכלת אסטוניה

כלכלת אסטוניה היא כלכלה משגשגת, מתקדמת ותחרותית, היא נחשבת ראשונה בחופשיות ובשקיפות שלה מבין הכלכלות במזרח אירופה. התמ"ג של המדינה הקטנה עומד על כמעט 30 מיליארד דולר והתוצר לנפש הוא כ-22,000$. באסטוניה מונהגת כלכלת שוק חופשי, כאשר לאורך השנים השלטון שם דגש על תחרותיות, סביבה המקדמת עסקים, ובאופן כללי אג'נדה חיובית כלפי עסקים ויוזמה פרטית. עקב משמעת תקציבית ומדיניות פיסקאלית יעילה, לאסטוניה כמעט ואין חוב חיצוני ביחס למדינות האחרות באיחוד האירופי והיא מציגה יציבות כלכלית מרשימה. מאז 2011 המטבע באסטוניה הוא האירו, המטבע בעבר היה הקרון (Kroon = EEK).

מגזרי פעילות מרכזיים באסטוניה הם תעשיית האלקטרוניקה והטלקומוניקציה, מגזר הייטק מפותח וצומח, מגזר נפט גדול יחסית המספק את מרבית צרכי האנרגיה של המדינה, וכמו כן פעילות מפותחת בתחומים כגון כימיה, טקסטיל, בנקאות ושירותים פיננסיים, דייג ועצים לתעשייה. שותפות הסחר המרכזיות של אסטוניה הן המדינות הנורדיות וכן גרמניה. הקמת חברה באסטוניה מציעה יתרונות רבים מבחינת מדיניות המיסוי הנוחה במדינה והסביבה המקדמת עסקים והשקעות, כמו כן זו בחירה יעילה עבור פעילויות עסקיות באיחוד האירופי.

מידע נוסף אודות הקמת חברה באסטוניה:

מידע כללי
סוג חברה
PLC – Private Limited Company ("Osaühing” or “OÜ")
חוק חברות רלוונטי
Estonia Commercial Code  1995
חובת משרד מקומי
ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי
שפת מסמכי התאגדות
אסטונית
פיננסים ומיסוי
מטבע סטנדרטי
אירו (EUR)
שיעור מס חברות
20%
הון מניות סטנדרטי
2,500 EUR
בעלי תפקידים
מזכיר החברה (Secretary)
חובת מינוי מזכיר לחברה
אין חובה
חובת מינוי מזכיר מקומי
אין חובה
סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה
לא רלוונטי
דירקטור
חובת מינוי דירקטור
ישנה חובה
חובת מינוי דירקטור מקומי
ישנה חובה שלפחות מחצית מהדירקטורים יהיו תושבי האזור הכלכלי האירופאי (EEA)
מינימום דירקטורים
1
סוג הישות היכול לכהן כדירקטור
יחיד
בעל מניות
חובת רישום בעל מניות
ישנה חובה
חובת רישום בעל מניות מקומי
אין חובה
מינימום בעלי מניות
1
סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות
יחיד ו/או חברה
סוג מניות
מניות שמיות
נגישות המידע
נגישות המידע ברשם החברות
מידע אודות בעלי תפקידים בחברה נגיש לציבור
אסיפה שנתית ודיווח
חובת אסיפה שנתית
ישנה חובה
חובת הכנת דו"חות כספיים
ישנה חובה
חובת הגשת דו"חות כספיים
אין חובה