הקמת חברה בליטא

ליטא משתייכת למדינות הבלטיות וממוקמת בצפון-מזרח אירופה, לחופו הדרום-מזרחי של הים הבלטי, המפריד בינה ובין שבדיה. גבולותיה היבשתיים הם לטביה בצפון, בלארוס במזרח ופולין מדרום, לצד מובלעת רוסית קטנה בשם קאלינינגרד. בעברה השתייכה ליטא לגוש המדינות של ברית המועצות, וזכתה בעצמאות בשנת 1990. בשנת 2004 הצטרפה לאיחוד האירופי ולברית נאט", ובהמשך לארגונים בינלאומיים מובילים נוספים. על אף שהיא מדינה קטנה המונה 2.8 מיליון נפש בלבד, יש בה כלכלה מפותחת, אוכלוסייה משכילה ואיכות חיים גבוהה, הן ביחס לשכנותיה והן בסטנדרטים מערביים. שילוב זה מקנה יתרונות רבים בעת הקמת חברה בליטא.

לעומת מדינות אחרות בגוש הסובייטי, ליטא השתייכה לברה"מ תקופה קצרה יחסית, בין השנים 1944-1990 בלבד. לאורך מאות שנים לפני כן הייתה מדינה עצמאית או חברה בבריתות אסטרטגיות ששלטו באזור הבלטי. בירת ליטא היא וילנה (בלועזית Vilinus) וזוהי גם העיר הגדולה ביותר. בליטא מתקיים שילוב מוצלח ומרשים מאוד של מדינה מפותחת ומתקדמת החיה לצד היסטוריה מדינית ועממית עשירה ועתיקה. מבחינה נופית היא משלבת בין  חופי ים נעימים וימי קיץ ארוכים יחד עם יערות ואזורי פרא מרהיבים, ומבחינה תרבותית יש בה קירבה לאירופה ולאווירה סקנדינבית בד בבד עם שמירה על הזהות הבלטית והלאומית של העם הליטאי. 

  • אמנם לליטא יש קשר ארוך שנים עם רוסיה, אך השפה במדינה היא ליטאית, אחת משתי שפות בלטיות ששרדו ואחת השפות האירופיות העתיקות ביותר שעדיין פעילות כיום.
  • אם קניתם לאחרונה רהיט עץ באיקאה, סיכוי טוב שהעץ הגיע מליטא. איקאה היא הבעלים של חברות ייצור ועיבוד העץ הגדולות בליטא והמדינה היא מקור מרכזי של עץ למוצרי הענקית השבדית.
  • כ-25% מהאנרגיה בליטא מגיעים ממקורות מתחדשים, נתון גבוה מאוד שממשיך לצמוח. מרבית החשמל הנוסף מגיע משבדיה השכנה, באמצעות כבל תת ימי על קרקעית הים הבלטי.

כלכלת ליטא נחשבת כלכלה מתקדמת עם הכנסה גבוהה ודירוג גבוה מאוד במדד הפיתוח האנושי. דירוגים איכותיים אלו חלים גם על רמת החיים וגם על המדדים האזרחיים, כולל זכויות אזרח, חופש עיתונות ואינטרנט, שלטון דמוקרטי ואווירת שלום עם מדינות שכנות ואחרות. ליטא חברה מלאה באיחוד האירופי, כולל בכל מוסדות האיחוד וגוש האירו.  התמ"ג של ליטא עומד על כ-102 מיליארד דולר והתמ"ג לנפש על כמעט $37,000 לשנה.  

אוכלוסיית ליטא משכילה מאוד, עובדה אשר יוצרת מחסור מסויים בכוח עבודה בסיסי ומיומן לעבודות כפיים ולתעשייה, אך החברות באיחוד האירופי וחופש התנועה שהיא מקנה מאפשרת למדינה לנסות למשוך למשרות אלו עובדים מבחוץ.

לצד חברות באיחוד האירופי, ליטא חברה מלאה בארגון הסחר העולמי והיא חתומה על מספר רב של הסכמי סחר עם מדינות באזור ומדינות שונות באירופה. שותפות הסחר הגדולות ביותר של ליטא הן רוסיה בראש ובראשונה, ואחריה גרמניה, לטביה ופולין השכנות. אפילו ארה"ב מקיימת עמה יחסי סחר בהיקף של כמה מיליארדי דולרים בשנה. הנפט הוא מרכיב הייצוא העיקרי של המדינה, והמגזרים הכלכליים המובילים הם שירותים ובמידה פחותה גם תעשיה וחקלאות. האיכויות הרבות והשונות של ליטא והכלכלה המפותחת שלה הופכים אותה לשער כניסה עסקי וכלכלי למדינות הבלטיות, לאיחוד האירופי ולשאר מדינות העולם.

מידע כללי


סוג חברה

Private Limited Liability Company (UAB)

חוק חברות רלוונטי

The Commercial Law, 2012

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

ליטאית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

אירו (EUR)

שיעור מס חברות

15%

הון מניות סטנדרטי

2,500 EUR

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

אין חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

בהתאם לאמירות

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

בהתאם לאמירות

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

אין חובה

מינימום דירקטורים

1

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה נגיש לציבור פרטי המוטב יכולים להישאר חסויים

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת ליטא ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat