הקמת חברה בדרום אפריקה

רפובליקת דרום אפריקה היא אחת הגדולות במדינות אפריקה והעשירה בהן. המדינה שוכנת בקצה הדרומי של יבשת אפריקה, וגובלת  עם נמיביה, בוטסואנה וזימבבואה בצפון ועם מוזמביק וסווזילנד בצפון-מזרח. בנוסף לשכנות החיצוניות היא מקיפה את מדינת לסוטו. המדינה מורכבת מתשעה מחוזות ומונה כ-55 מיליון תושבים.
בראשית דרכה הייתה דרום אפריקה קולוניה הולנדית שהפכה לבריטית. ב-1910 היא קיבלה עצמאות כחלק ממדינות חבר העמים הבריטי, והחל מ-1961 היא רפובליקה פרלמנטרית במסגרת זו, ובראשה עומד נשיא, המשמש הן כראש המדינה והן כראש הממשלה.
דרום אפריקה היא המדינה בעלת הכלכלה המפותחת ביותר ביבשת. יש בה משאבי טבע עשירים ותשתיות מודרנית נרחבות, והתמ"ג שלה הוא מהגבוהים באפריקה. לצד אלו, יש בה בעיות כלכליות קשות, שנובעות מאבטלה גבוהה ומפערים גדולים בין שחורים ללבנים.
דרום אפריקה ייחודית במגוון הביולוגי המפותח שלה, המתבטא בעושר עצום של חי וצומח, כולל מינים ייחודיים שאינם קיימים בשום מקום אחר בעולם. עושר מינים זה הוא הבסיס לקיומם של הפארקים הלאומיים הרבים, שהידוע מביניהם הוא פארק קרוגר. 

  • דרום אפריקה היא המדינה היחידה בעולם שיש לה שלוש ערי בירה: פרטוריה היא הבירה האדמיניסטרטיבית ומקום מושב הממשלה, קייפטאון הבירה התחיקתית שבה יושב הפרלמנט, ובלומפונטיין היא הבירה המשפטית ומושב בית המשפט העליון.
  • שטחה של יוהנסבורג, העיר הגדולה והמאוכלסת ביותר בדרום אפריקה, כפול מזה של ניו-יורק.
  • בדרום אפריקה פועלים יותר מ-15 אלף קילומטרים של פסי רכבת, שהם כ-80% מתשתית הרכבות של היבשת כולה, ומאפשרים תנועה יעילה במדינה הענקית.

כלכלת דרום אפריקה אחראית לכרבע מהתמ"ג של היבשת כולה. המדינה עשירה במחצבים, ויושבת על המרבצים הגדולים בעולם של זהב, יהלומים, פחם ופלטינה. מטבע הדברים, ענפים אלו מהווים את ענפי היצוא העיקריים שלה. לצד אלו, התשתיות המודרניות המפותחות, הנופים המרהיבים, שמורות-הענק והעושר האתני–תרבותי, מכלכלים תעשיית תיירות משגשגת.

המרכז הכלכלי והפיננסי ממוקם ביוהנסבורג, העיר הגדולה והמאוכלסת במדינה. כלכלת דרום אפריקה היא כלכלת שוק חופשית ומפותחת, עם מינימום התערבות ממשלתית.שנות הבידוד והסנקציות הכלכליות שנכפו עליה עקב מדיניות האפרטהייד, הצמיחו סקטור תעשייתי מפותח שנועד לספק את צרכי המדינה באופן עצמאי ונהנה משפע של כוח עבודה זול. ביטול האפרטהייד ופתיחת כלכלתה לעולם היוו נתוני פתיחה להשקעות זרות בקנה מידה עצום ולצמיחה מהירה.

עם זאת, שנות האפרטהייד הותירו את חותמן בדמות ריכוז ההון בידי מעטים יחסית, ודרום אפריקה הייתה ונותרה בין המובילות בעולם באי-שוויון חברתי ובשיעורי האבטלה הגבוהים.

למרות קשיים אלו, כלכלת דרום אפריקה טומנת בחובה הזדמנויות כלכליות נרחבות ופוטנציאל עסקי ארוך-טווח. דרום אפריקה ניצבת בראש היקפי הסחר הבינלאומי ביבשת, בפער ניכר משאר המדינות. בשונה מהן היא אינה מסתמכת על נפט כמוצר ייצוא עיקרי, דבר המשקף את הגיוון העסקי שלה. מרבית ההזדמנויות הן מול המיגזר הפרטי, וחברות ישראליות רלוונטיות בדרום אפריקה בתחומי התעשייה, המיכון החקלאי, תקשורת ועוד.

מידע כללי


סוג חברה

Private Company (Property Limited - Pty)

חוק חברות רלוונטי

Companies Act 71 of 2008

חובת משרד מקומי

יש חובה

שפת מסמכי התאגדות

אנגלית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

ראנד דרום אפריקאי

שיעור מס חברות

28%

הון מניות סטנדרטי

1 R

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

ישנה חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

ישנה חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

יחיד ו/או חברה

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

אין חובה

מינימום דירקטורים

1

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד ו/או חברה

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות דירקטורים בחברה נגיש לציבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת דרום אפריקה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat