הקמת חברה בשבדיה

שבדיה היא מדינה הנמצאת בצפון אירופה, היא מהווה חלק מקבוצת המדינות של סקנדינביה, הכוללת את שכנותיה נורבגיה ממערב ופינלנד ממזרח. שבדיה מחוברת לדנמרק באמצעות גשר-מנהרה החוצה את מיצר ארסונד. שיטת המשטר היא דמוקרטיה פרלמנטרית תחת מונרכיה חוקתית, כך שיש למדינה מלך, אך היא מנוהלת בפועל ע"י ממשלה הנבחרת באופן דמוקרטי מלא. אוכלוסיית המדינה מונה כ-9.5 מיליון תושבים, אך שטחה הפיזי עצום ביחס לכמות התושבים, ולכן המדינה מציעה נופי טבע מרהיבים שנותרו כמות שהיו לאורך ההיסטוריה. השפה הרשמית בשבדיה היא השבדית ובירתה שטוקלהם. שבדיה נהנית מכלכלה מפותחת ויציבה, תשתיות תקשורת מתקדמות וכוח עבודה משכיל ההופכים הקמת חברה בשבדיה למהלך אטרקטיבי ומשתלם עבור מגוון רחב של פעילויות.

שבדיה הינה חברה באיחוד האירופי, אך לא בגוש האירו, היא מקפידה לשמור על המטבע המקומי שלה ועל התנהלות שאינה אחידה לכלכלת מדינות גוש האירו. עובדה זו סייעה לה בעת קשיים כלכליים, וכיום המדינה מציעה כאמור את אחת הכלכלות היציבות והמשגשגות בעולם, בדומה ליתר מדינות סקנדינביה.

עקב מיקומה הצפוני, בחודשי החורף מחשיך כבר ב-16:00 אחרי הצהריים, זאת לצד טמפרטורות נמוכות מאוד ושלג רב היורד בכל רחבי המדינה. בקיץ לעומת זאת, שוקעת השמש בשעות מאוד מאוחרות ומפציעה מוקדם, כעבור שעות בודדות בלבד. מבנה המדינה וקירבתה לרצועת החוף הארוכה ממתנים את משרע הטמפרטורות והופכים את החורף לפחות קשה בהשוואה למקומות אחרים הנמצאים על אותו קו רוחב צפוני.

  • בניגוד למדינות מערביות רבות, בשבדיה נפוצה תרבות בילוי בטבע. הדבר אפילו מעוגן בתקנה המתירה לכל אחד לטעת אוהל, לקטוף פרחים ולאכול פירות בכל מקום ברחבי המדינה ובלבד שאינו שטח פרטי.
  • האקונומיסט, המגזין הכלכלי הנחשב, דירג ב-2013 את המדינות הסקנדינביות הנורדיות כמדינות בעלות הממשל התקין והיעיל ביותר, כאשר שבדיה דורגה במקום הראשון. באופן כללי נחשבת שבדיה מדינה עם רמת שקיפות גבוהה מאוד, יעילות שלטונית וממשל הפועל בצורה אחראית וכלכלית לטובת אזרחיו. בנוסף לכך, שבדיה הנה אחת המדינות השוויוניות ביותר בעולם מבחינת חלוקת ההכנסות והפערים החברתיים.
  • במהלך שנת 2013, ממשלת שבדיה ביטלה חוזה ענק מול ענקית האינטרנט גוגל לשימוש בשירותי הענן של החברה. כמו כן הממשלה אסרה על עובדי המגזר הציבורי להשתמש בשירותי הענן לטובת חומרים הקשורים למדינה – זאת מחשש לפגיעה במידע והעובדה שגוגל מצהירה, כי היא מעבירה חלקים מהמידע שהיא שומרת לגורמים חיצוניים.

כלכלת שבדיה נחשבת ללא ספק לסיפור הצלחה אדיר, המדינה נחשבת יציבה מאוד, כזו המציעה סביבה עסקית איכותית ומזמינה מאוד לצד ניהול מדיניות רווחה רחבה ומפותחת לתועלת האזרחים. התמ"ג במדינה הוא כ-400 מיליארד דולר והתוצר לנפש עומד על למעלה 40,000$. המטבע המקומי בשבדיה הוא הקרונה השבדית (SEK). למדינה אין כמעט גירעון בפועל (יחס חוב-תוצר של 36% בלבד) והבנקים שלה יציבים במיוחד. הכלכלה השבדית היא ברובה מוטת ייצוא, עם מגזר שירותים מפותח וכן צריכה פרטית משמעותית. כלכלת שבדיה הפיקה מתוכה כמה חברות בינלאומיות ענקיות ומובילות, אלו כוללות למשל את אריקסון, סקניה, אלקטרולוקס, וולוו, חברת התעופה SAS, סקוריטאס, איקאה, H&M ורבות אחרות. מגזרים נוספים חשובים בשבדיה הם הנדסה, טלקומוניקציה, עצים, אנרגיה הידרו-אלקטרית, וכן תעשייה מתקדמת של הייטק ומדעי החיים.

למרות התפיסה הרווחת, כי שוק העבודה בשבדיה מאוגד מאוד וכולל וועדים חזקים, בפועל, החל מאמצע שנות השבעים, המדינה ביצעה מהלכים רבים למעבר לכלכלת שוק חופשי. כך שהעבודה מוגנת ומאורגנת ברמה גבוהה מאוד, אך הוועדים הוחלשו.

הכלכלה השבדית נחשבת חדשנית מאוד, כאשר רמת התחרותיות במשק השבדי מהגבוהות בעולם. את המשברים הכלכליים של השנים האחרונות היא צלחה בהצלחה מרובה, הודות למדיניות ממשלתית אחראית. שבדיה נחשבת מדינת רווחה, אך היא ביצעה בעשורים האחרונים, שינויים משמעותיים שמטרתם הורדה של שיעורי המיסוי והגברת התחרותיות והפתיחות של השווקים. בפועל שיפרו שינויים אלו את מצב הכלכלה והאזרחים. מדיניות המס במדינה הינה עתירת מס יחסית, אך הקמת חברה בשבדיה מציעה יתרונות עסקיים ופיננסיים רבים שבהחלט ראוי לשקול.

מידע כללי


סוג חברה

AB – Private LLC

חוק חברות רלוונטי

The Companies Act (2005:551)

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

שבדית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

כתר שוודי (SEK)

שיעור מס חברות

21.4%

הון מניות סטנדרטי

50,000 SEK משולם מראש במלואו

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

אין חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

אין חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

לא רלוונטי

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

ישנה חובה שלפחות מחצית מהדירקטורים וסגניהם יהיו תושבי האזור הכלכלי האירופאי (EEA)

מינימום דירקטורים

1 (קיימת חובת מינוי סגן)

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות או למוכ"ז

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה נגיש לציבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת שבדיה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat