הקמת חברה בנורבגיה

נורבגיה ממוקמת בצפון אירופה, בחלק המערבי של חצי האי הסקנדינבי. לנורבגיה צורה צרה וארוכה, כאשר ממערב לה הים הנורבגי והאוקיאנוס האטלנטי, ממזרח שוכנת שבדיה ובקצה הצפוני של נורבגיה קיים גבול משותף עם פינלנד ורוסיה. בנורבגיה כ-5.15 מיליון תושבים ובירתה היא העיר אוסלו הנמצאת באזור הדרומי יותר של המדינה. נורבגיה היא מדינה נורדית-סקנדינבית מפותחת ומצליחה מאוד, מובילה במדדים בינלאומיים הן בהיבטים כלכליים והן בהיבטים חברתיים. נורבגיה אינה משתייכת לאיחוד האירופאי, מבחירה מלאה של תושביה ועקב היותה מדינה חזקה מאוד כלכלית. למרות זאת, נורבגיה חברה באיגוד הסחר החופשי האירופאי (EFTA) - עובדה העשויה להוות יתרון חשוב עבור יזמים להם יחסים עסקיים עם מדינות אירופה השונות והשוקלים להקים חברה בנורבגיה.

קיימות שתי שפות רשמיות בנורבגיה: נורבגית בניב בוקמול המשמשת באמצעי התקשורת ונורבגית בניב נינורשק. בדומה למדינות סקנדינביה האחרות, גם כאן מרבית האוכלוסיה דוברת את השפה האנגלית ברמה גבוהה מאוד ולמעשה מהווה האנגלית מעין שפה שלישית. על אף היותה של האנגלית נפוצה, תהליך של הקמת חברה בנורבגיה, כולל מסמכי ההתאגדות יהיה בנורווגית. נורבגיה נחשבת מובילה עולמית מבחינת דמוקרטיה, איכות חיי התושבים, הכנסה לנפש ומדיניות רווחה – בעיקר הודות לפריחה כלכלית אדירה שהתאפשרה ומתאפשרת כיום בזכות מאגרי נפט וגז גדולים שבחזקת המדינה.

  • מעבר לכלכלה משגשגת ומדיניות רווחה מפוארת, נורבגיה מציעה את עצמה כיעד תיירותי מהיפים בעולם. במדינה הצפונית ניתן למשל ליהנות מאור יום 24/7 במהלך חודשי הקיץ, מתצפיות לוויתנים, עושר תרבותי אדיר בבירה אוסלו וכמובן שייט מרהיב ביופיו בפיורדים המפוזרים לכל אורך קו החוף הנורבגי.
  • עד לגילוי מאגרי הנפט והגז בשנות ה-60 של המאה הקודמת, נורבגיה הייתה מדינה פשוטה ולא מאוד מפותחת. משאבי הטבע העצומים שלה אפשרו לה לצמוח בהיקפים משמעותיים מאוד. דוגמא מעניינת לדרך החשיבה הסקנדינבית היא ההחלטה של נורבגיה כיצד להשתמש בחלק מהותי מהרווחים הגדולים שלה מתחום האנרגיה. נורבגיה מנהלת מאז 1995 את קרן הפנסיה הריבונית-לאומית. זו קרן עצומה מבחינת היקף נכסים (מעל 870 מיליארד דולר) והכספים שבה מגיעים בעיקר מהכנסות מתעשיית הנפט והגז. הקרן משקיעה בכל העולם ומיועדת להבטחת פנסיות לנורבגים, להגנה על המדינה במצב של הידלדלות במאגרי הנפט והגז, כמו גם לשליטה טובה יותר בכלכלה המקומית שאליה זורמים סכומי כסף גדולים מאוד.
  • על אף שנורבגיה היא אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, היא גם מובילה ביצירת אנרגיה ממקורות מתחדשים וחלק ניכר מהאנרגיה במדינה מגיע ממקורות אלו. במקביל מטילה נורבגיה מס גבוה על דלק על אף שהיא עצמה מייצרת אותו.

בדומה למדינות סקנדינביות אחרות, נורבגיה מנהלת כלכלה המשלבת בין כלכלת שוק חופשית לבין מדיניות רווחה ברמה גבוהה מאוד, אלא שנורבגיה היא העשירה במדינות סקנדינביה ולכן יכולה לאפשר לאזרחיה רמת חיים מעולה והשקעות ממשלתיות רבות. ההכנסה לנפש בנורבגיה היא השנייה באירופה והרביעית בעולם. נורבגיה מדורגת שביעית בין יצואניות הנפט בעולם ושלישית מבין יצואניות הגז, כאשר למדינה ישנם עדיין מאגרי נפט וגז עם כמויות גדולות מאוד – כולל מאגרים פוטנציאליים באזור הקוטב הצפוני. מלבד נפט וגז, המהווים כרבע מהתל"ג של נורבגיה, למדינה משאבי טבע נוספים המהווים מרכיב חשוב בכלכלה, אלו כוללים מחצבי מינרלים, עצים, דגים וחשמל הידרואלקטרי.

בנורבגיה מגזר ציבורי גדול וחזק מאוד, כאשר החברות הגדולות בתחומי האנרגיה, בנקאות ותקשורת נמצאים עדיין בבעלות ממשלתית. אך לצד זאת, הכלכלה המקומית מאוד תחרותית ומעודדת יזמות, כולל מתן תנאים נוחים ויעילים ליזמים בינלאומיים ותאגידים המבקשים לבצע רישום של חברה בנורבגיה.

חברת מליוס מעמידה לרשות לקוחותיה מגוון ענף של קשרים עסקיים בנורווגיה המאפשרים מתן פתרונות מיטביים, בהתאם לצרכי הלקוח וסוג הפעילות.

מידע כללי


סוג חברה

Private Limited Liability Company (A.S.)

חוק חברות רלוונטי

Private Limited Liability Companies Act of 1997

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

נורווגית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

כתר נורווגי (NOK)

שיעור מס חברות

22%

הון מניות סטנדרטי

30,000 NOK

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

אין חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

אין חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

לא רלוונטי

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

אין חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

ישנה חובה שלפחות מחצית מהדירקטורים וסגניהם יהיו תושבי האזור הכלכלי האירופאי (EEA)

מינימום דירקטורים

2 (קיימת חובת מינוי סגן)

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד ו/או חברה

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה נגיש לציבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת נורבגיה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat