הקמת חברה בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא רפובליקה דמוקרטית הנמצאת במרכז אמריקה. היא גובלת בניקרגואה בצפון ובפנמה בדרום, ונמצאת בגשר המחבר בין דרום אמריקה וצפונה. קוסטה ריקה שוכנת לחופי הים הקריבי ממזרח, וממערב לחופי האוקיינוס השקט. פירוש שמה של המדינה בספרדית הוא "החוף העשיר", ואכן מדובר על גן עדן טרופי אמיתי. באזור חיו שבטים ילידים שהשתייכו לתרבויות אינדיאניות מקומיות, קולומבוס היה זה שגילה את קוסטה ריקה ונתן לה את שמה. ב-1563 הוקמה במקום התיישבות, אשר התקיימה כחלק ממדינת ספרד, עד לשנת 1821 בה הכריזה קוסטה ריקה על עצמאותה מספרד.

השפה הרשמית בקוסטה ריקה היא ספרדית. מבחינה אתנית, חלקה הארי של אוכלוסית המדינה, המונה כ-4.3 מליון איש, הם לבנים ממוצא ספרדי; מרבית האינדיאנים הילידים נטמעו באוכלוסייה הספרדית שהגיעה למדינה לאורך השנים. בקוסטה ריקה אקלים טרופי, כך שחם ולח במשך כל השנה. המדינה מציעה תעשיית תיירות מפותחת מאוד, עם מספר רב מאוד של שמורות טבע מרתקות, הרי געש פעילים ותיירות חופים כאטרקציות המרכזיות.

  • לקוסטה ריקה אין צבא פעיל מאז ביטולו הרשמי בשנת 1949, וכמו כן היא המדינה היחידה באמריקה הלטינית שנמצאת ברשימת 22 המדינות הדמוקרטיות הותיקות בעולם. מדינה יציבה מאוד מבחינה פוליטית וחברתית.
  • בעוד שקוסטה ריקה כוללת כ-0.25% משטח היבשה בעולם, היא כוללת 5% מהמגוון הביולוגי שלו. כ-25% משטח המדינה מוגן כפארקים לאומיים, והמדינה מהווה גן עדן לבעלי חיים, ביניהם מינים רבים של צפרדעים, ציפורים, טפירים, משפחת החתוליים, קופים, וכן המדינה שמורות פרפרים מרהיבות ביופיין.
  • הקפה של קוסטה ריקה ידוע בעולם כולו כאיכותי מאוד ומלא ארומה. פולי קפה מסוג טאראזו (Tarrazu) מזן הערביקה נמכרים כמוצר פרימיום להכנת אספרסו יוקרתי.

למרות יציבותה הפוליטית והחברתית והעובדה שמבין מדינות מרכז אמריקה, היא אחת המוצלחות מבחינות רבות, קוסטה ריקה עדיין נחשבת מבחינה כלכלית כמדינה מתפתחת. התמ"ג של קוסטה ריקה עומד על כ-55 מיליארד דולר והתוצר לנפש הוא כ-12,000$ בלבד. המטבע בקוסטה ריקה קרוי על שם כריסטופר קולומבוס ושמו קולון (CRC). כלכלת קוסטה ריקה מגוונת מאוד ומגזרי הפעילות העיקריים הינם חקלאות (בננות, קפה, סוכר ובקר), תיירות (עם כ-2.2 מיליון תיירים בשנה, רובם מארה"ב), כאשר בשנים האחרונות ישנה צמיחה משמעותית בתעשייה מתקדמת וכן בהשקעות זרות במדינה. הממשל בקוסטה ריקה מעודד השקעות זרות והקמת פעילויות תעשייה, עידוד הניתן באמצעות הטבות מס מפליגות. כך פועלות כבר במדינה ענקיות כגון אינטל, חברת התרופות GSK ויצרנית מוצרי הצריכה פרוקטור אנד גמבל. בנוסף, לקוסטה ריקה יתרון גיאוגרפי-כלכלי של קרבה לשווקים בארה"ב, ומיקום באותו אזור זמן כמו מרכז ארה"ב, וכן קשר ימי ישיר לאירופה.

חברות הפועלות בקוסטה ריקה תחת תקנות אזור הסחר החופשי נהנות מתמריצים והטבות מפליגות מטעם הממשלה, כמו גם מיתרונות הנובעים מהסכם אזור הסחר החופשי עצמו. תהליך ההתאגדות עצמו מהיר ופשוט יחסית, אך עם זאת חלות על חברות זרות בקוסטה ריקה מספר מגבלות. חברות העוסקות בבנקאות פרטית, פיננסים/השקעות או פנסיה חייבות בקבלת אישור מטעם הממשלה לפעילותן. בנוסף לכך פעילויות של ביטוח והפצת דלקים מוגדרות כפעילויות מתחרות למונופול ממשלתי קיים בתחום, ועל כן אינן מותרות. מגבלות מסויימות קיימות גם בתחומים של טלקומוניקציה.

מידע כללי


סוג חברה

Stock Corporation

חוק חברות רלוונטי

Commercial Code, Law No. 3284, 1964 and amendments

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

ספרדית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

קולון (CRC)

שיעור מס חברות

0%

הון מניות סטנדרטי

10,000 CRC ב-100 מניות בעלות ערך נקוב של 100 CRC כ"א

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

ישנה חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

אין חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

יחיד ו/או חברה

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

אין חובה

מינימום דירקטורים

3

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד ו/או חברה

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

2

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה אינו נגיש לציבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

אין חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת קוסטה ריקה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat