הקמת חברה בהודו

הודו ממוקמת בדרום אסיה והינה המדינה השביעית בגודלה בעולם  מבחינה גיאוגרפית. בהודו חיים מעל 1.2 מיליארד בני אדם והיא המדינה השנייה הכי מאוכלסת בעולם. מדרומה של הודו מתפרס האוקיאנוס ההודי, הים הערבי נמצא מדרום-מערב ומפרץ בנגל בדרום-מזרח. בחלקה היותר צפוני הודו גובלת יבשתית עם פקיסטן, סין, נפאל, בהוטן, בורמה ובנגלדש. הודו היא מדינה מרתקת, עצומה ומגוונת מבחינה תרבותית, דמוגרפית, כלכלית וגיאוגרפית. הודו היא הכלכלה המציגה את שיעורי הצמיחה המהירים ביותר בעולם כיום ומתפתח בה שוק עצום במגוון רחב של תחומים, מתשתיות ותקשורת ועד מזון ושירותים פיננסיים. שוק מתפתח זה עשוי להוות שיקול משמעותי בהחלטה לגבי הקמת חברה בהודו ויכול להעניק ליזם יתרונות משמעותיים בסוגים מסוימים של פעילות עסקית.

בירת הודו היא ניו דלהי והעיר הגדולה ביותר היא מומבאי בה מתגוררים כ - 12.5 מיליון בני אדם, השפות הרשמיות הן הינדית ואנגלית, כך שלגבי תהליך התאגדות והקמת חברה בהודו, השפה אינה אמורה להוות מכשול. המדינה התקיימה תחת שלטון בריטי לאורך שנים רבות ולמעשה קיבלה את עצמאותה רק בשנת 1947. הודו היא מדינה עצומה ומורכבת מבחינות רבות. יחד עם זאת הודו מתפתחת ומושכת אליה השקעות עתק מחברות בינלאומיות ויזמים זרים מתקבלים בה כיום בצורה יעילה ואטרקטיבית יותר מבעבר.

  • הודו נתפסת פעמים רבות במערב כמדינה שבה תרבות שוחרת שלום. קביעה זו נכונה לעיתים ועבור חלק מהדתות המרכזיות במדינת הענק הזו, אך למעשה הודו היא אחת המדינות הגרעיניות בעולם, עם יכולות גרעינית כבר משנת 1998. צבא הודו הוא השלישי בגודלו בעולם והמדינה מדורגת תשיעית מבחינת הוצאות שנתיות על ביטחון.
  • הודו מצטיינת בתחום ספורט אחד בו היא נחשבת להצלחה עולמית והוא גם האהוב ביותר במדינה הרב תרבותית הזו. מדובר על משחק הקריקט שהשתרש בהודו בעקבות השלטון הבריטי. ההודים מאוד אוהבים לשחק קריקט ומשחקי הנבחרת הלאומית מושכים תשומת לב והתרגשות.
  • בעבר היתה ידועה בהודו תרבות ה"קאסטות" - מעמדות חברתיים אליהם נולד אדם ואשר אין ביניהם ניידות. הקאסטות מגדירות חלק נכבד מהווית חייו של האדם לרבות איסור על תחומי עבודה מסוימים למגיעים מקאסטה מסוימת, איסור נישואים בין בני קאסטות שונות וכן הלאה. כיום תופעה זו אינה משמעותית ושורה של רפורמות וחוקים מאז 1947 הפכה את נושא הקאסטות לבעל חשיבות פחותה.

כלכלת הודו היא בין המרתקות, המורכבות והצומחות ביותר בעולם כיום. בשנת 2014 הודו הציגה שיעורי צמיחה של כ-8% והשיגה בכך את סין בקצב הצמיחה. כיום מדורגת כלכלת הודו שביעית בעולם בגודלה והערכות שונות מדברות על כך שעד שנת 2030 הודו תהיה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. כלכלת הודו מושכת השקעות זרות ומקומיות אדירות במגוון רחב של תחומים ותאגידי ענק דוגמת IBM ומייקרוסופט הקימו במדינה מרכזי פיתוח ותמיכה. גם לחברות ישראליות דוגמת אמדוקס ו- Ness מרכזי פיתוח בהודו. לאחרונה הממשלה פועלת להקל על חברות זרות ויזמים בינלאומיים להיכנס ולפעול במדינה.

מבחינת מגזרי פעילות כלכליים, מגזר השירותים הוא הגדול ביותר ומהווה כשליש מהתמ"ג, אחריו מגזר התעשייה ולאחריו מגזר החקלאות. יזמים בינלאומיים הבוחנים רישום חברה בהודו ודאי ישמחו לדעת כי המגזר הפיננסי מפותח ויעיל מאוד ובנקים בינלאומיים רבים פעילים בהודו לצד פעילות ממשלתית לעידוד השקעות זרות.

 

מידע כללי


סוג חברה

Private Limited Company

חוק חברות רלוונטי

Companies Act 1956

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

אנגלית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

רופי (INR)

שיעור מס חברות

40%

הון מניות סטנדרטי

100,000 INR

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

ישנה חובה רק בחברות בהן יש הון נפרע בסך 50 מיליון רופי או יותר

חובת מינוי מזכיר מקומי

אין חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

יחיד

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

ישנה חובה

מינימום דירקטורים

2

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

2

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה אינו נגיש לציבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת הודו ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat