הקמת חברה בלטביה

לטביה היא מדינה בצפון-מזרח אירופה אשר משתייכת לשלוש המדינות הבלטיות ונמצאת באמצע האזור הבלטי בין אסטוניה מצפון לליטא בדרום. ללטביה גבול יבשתי עם רוסיה במזרח וגם עם בלארוס בדרום-מזרח, כאשר ממערב ללטביה קו חוף אל הים הבלטי ושכנות עם שבדיה מעברו השני של הים הבלטי. לטביה הייתה בעבר תחת שליטה רוסית ובהמשך, חלק מבריה"מ ותחת שלטון מוסקבה, אך פרשה והכריזה על עצמאותה בשנת 1990. כיום לטביה הינה חברה מלאה באיחוד האירופי וב-OECD הנהנית ממשטר דמוקרטי ונחשבת למדינה צומחת ומתקדמת.  

עיר הבירה ריגה מאכלסת למעלה מ-600,000 תושבים אשר מהווים כשליש מאוכלסיית לטביה. השפה הרשמית במדינה היא לטבית, אחת משתי השפות הבלטיות היחידות שנותרו פעילות (לצד ליטאית), יחד עם זאת אזרחים רבים דוברים את השפה הרוסית, כזכר לשליטה הקומוניסטית. בלטביה ערים מתקדמות ופורחות, לצד טבע עשיר הכולל יערות ענקיים, בעלי חיים, אגמים קסומים וכן עיירות ציוריות וטירות הפרוסות בנוף טבעי מרהיב ברחבי המדינה. 

  • בלטביה קיים משבר דמוגרפי חמור. בעוד אוכלוסיית המדינה מזדקנת, שיעור הילודה יורד והדור הצעיר עוזב לחפש הזדמנויות כלכליות במדינות אחרות באירופה. לטביה עושה מאמצים כבירים במגוון תחומים על מנת לעודד את הדור הצעיר להישאר במדינה, להרחיב את התא המשפחתי ולתרום לפיתוחה.
  • כ-66% משטחה היבשתי של לטביה הם יערות פרא ענקיים ומרשימים במיוחד, עם מעל ל-30,000 מינים של צמחים ובעלי חיים שעבורם לטביה היא "הבית". ב-2012 לטביה דורגה שנייה בעולם במדד הגנת הסביבה. 
  • בלטביה יש את היחס הגבוה בעולם של מס' הדוגמניות לנפש. הסיבות המשוערות הינן שהלטביות גבוהות מהממוצע העולמי, נחשבות בעלות פנים סימטריות וכן מס' הנשים גבוה ממס' הגברים.  

כלכלת לטביה מסווגת ככלכלה מתקדמת עם הכנסה גבוהה, המדינה מדורגת במיקום ה-41 במדד הפיתוח האנושי והיא חברה בארגונים כלכליים בינלאומיים רבים לרבות חברות מלאה באיחוד האירופי וב-OECD.  

הקמת חברה בלטביה מהווה את הצעד הראשון להשקעה הן בשוק המקומי והן בשוק הגלובאלי ומשמשת כבסיס לפעילות באיחוד האירופאי, בעיקר בשל כלכלת שוק חופשי ומפותח, רגולציה ידידותית, שלטון דמוקרטי ויציב וכח עבודה זול (רמת השכר בלטביה נמוכה לעומת רמת השכר אצל שכנותיה הבלטיות). עקרונות השוק החופשי הביאו את ממשלת לטביה להפריט בשנים האחרונות את רובן המכריע של החברות הממשלתיות.

זאת ועוד, לטביה מפעילה תכנית "ויזה זהב" המיועדת למשוך משקיעים זרים לבצע השקעות במדינה, תכנית הכוללת, בין היתר, מתן תושבות וכן שורה של הטבות למשקיעים ועסקים בינלאומיים הרוצים לפעול במדינה.

מנתוני השנה האחרונה עולה כי התמ"ג הכללי עומד על כ-61 מיליארד דולר והתמ"ג לנפש הוא כ-$32,000 לשנה. הייצוא מהווה למעלה ממחצית התמ"ג הלטבי, בדגש על תעשיות ייצור ועיבוד העץ, מיכון, אלקטרוניקה, תוצרת חקלאית ומוצרי מזון.

מידע כללי


סוג חברה

Limited Liability Company - Sabiedriba ierobezoto atbildbi (SIA)

חוק חברות רלוונטי

The Commercial Law, 2012

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

לטבית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

אירו (EUR)

שיעור מס חברות

20%

הון מניות סטנדרטי

2,000 LVL (כ-2,850 אירו)

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

אין חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

בהתאם לאמירות

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

בהתאם לאמירות

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

אין חובה

מינימום דירקטורים

1

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

מידע אודות בעלי תפקידים בחברה נגיש לציבור פרטי המוטב יכולים להישאר חסויים

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת לטביה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat