הקמת חברה בבולגריה

בולגריה היא רפובליקה דמוקרטית השוכנת בדרום-מזרח אירופה. המדינה גובלת ברומניה מצפון, מקדוניה וסרביה במערב, טורקיה בדרום מזרח, יוון בדרום ובים השחור במזרח. בולגריה שימשה כצומת דרכים חשובה לאורך ההיסטוריה, ויש בה עדויות קדומות ביותר לתהליכים שעברה החברה האנושית באירופה. אוכלוסיית בולגריה מונה כ-7.5 מיליון תושבים, כאשר הרוב המוחלט הינו בולגרי מבחינה אתנית. בירתה של בולגריה היא סופיה והשפה המדוברת היא בולגרית אשר נכתבת בכתיב קירילי בדומה לרוסית. הקמת חברה בבולגריה מאפשרת גישה עסקית נוחה מאוד לכל אזור הבלקן. יתרונות נוספים הנובעים מרישום חברה בבולגריה הם עלויות תפעול נמוכות, מרחק טיסה קצר מישראל וסביבה עסקית מזמינה ואטרקטיבית.

הגיאוגרפיה של בולגריה מגוונת יחסית וכוללת את חופי הים השחור, מישורים ירוקים ונופים הרריים באזור הבלקן. במדינה ישנם כמה וכמה אתרי סקי המציעים תשתיות גלישה איכותיות ומפותחות בחודשי החורף. עקב מיקומה של בולגריה בנקודת המפגש של זרמי אוויר ים תיכוניים עם זרמים יבשתיים, האקלים במדינה דינמי מאוד ומשתנה בין האזורים. בחורף יורד לרוב שלג והטמפרטורות צונחות אל מתחת לאפס, בעוד הקיץ הבולגרי חם והטמפרטורות בו מגיעות לגבהים מאוד לא "אירופאים". ערי הנופש ורנה ובורגס לחופי הים השחור הן יעדי תיירות פופולאריים על ישראלים ותיירים אירופיים אחרים.

  • בבולגריה, התנועות האוניברסאליות להעברת המשמעות של "כן" ו-"לא – באמצעות הזזת הראש למעלה ולמטה או מצד לצד בהתאמה, הן הפוכות. כך שכאשר בולגרי מניע את ראשו מצד לצד, הוא למעשה מתכוון לומר "כן" ולהיפך כאשר הוא מניע את ראשו למעלה ולמטה, דבר אשר בהחלט עשוי לבלבל מבקרים במדינה.
  • באמצע שנות השמונים פעלה בולגריה לחימום מחדש של היחסים עם ישראל אשר נותקו לאחר מלחמת ששת הימים. אחת הדרכים שנבחרו לשם כך היתה הזמנת שולמית שמיר, רעייתו של שר החוץ דאז יצחק שמיר, לביקור בבולגריה – המדינה בה נולדה. על אף שהביקור היה פרטי הקנו לו הבולגרים יחס וסיקור כשל ביקור רשמי.
  • למרות שאין לה תדמית כזו, בולגריה היא אחת מיצרניות היין המובילות בעולם. במדינה מגוון גדול של יינות מקומיים איכותיים.

החל משנת 2007 בולגריה הינה חברה מלאה באיחוד האירופי, אך היא אינה חברה באיחוד המוניטארי ולכן מטבע האירו אינו מונהג בה (אם כי ב 2015 המצב עתיד להשתנות). המטבע המקומי הוא הלב / Lev (BGN), התמ"ג הבולגרי עומד על כ-103 מיליארד דולר והתוצר לנפש הוא כ-15,000$. לאורך השנים בולגריה התבססה בעיקר על חקלאות, שנות השלטון הסובייטי-קומוניסטי הפכו אותה לכלכלה מתועשת מאוד ובמידה רבה היא עודנה כזו גם כיום.

המגזרים העיקריים בכלכלה הבולגרית הינם מגזר השירותים, התעשייה, מגזר חקלאי ומגזר ציבורי גדול יחסית. מבחינת אוצרות טבע, בולגריה אינו משופעת באלו (בעיקר לא בדלקים פוסיליים), אך כן יש לה מקורות מסוימים של נפט וגז ופעילות ענפה יותר של כריית וייצור מתכות שונות, פחם ועץ. הודות למיקומה ולפריסת עורקי התחבורה הפאן אירופאים בשטחה, בולגריה מהווה עורק תחבורה חשוב בין מערב ומרכז אירופה למזרחה ולטורקיה.

אחד ממאפייני שוק העבודה הבולגרי הוא כוח עבודה איכותי במקביל לעלויות שכר נמוכות ההופכות שוק זה לאטרקטיבי במיוחד ולהקמת חברה בבולגריה לאפשרות אטרקטיבית בקרב משקיעים.

סופיה היא המרכז הפיננסי והעסקי של בולגריה והיא מהווה שער כניסה לפעילויות עסקיות באזור הבלקן כמו גם ליתר האיחוד האירופי. בבולגריה לא מונהג מס רווחי הון, מס החברות הוא הנמוך ביותר באיחוד האירופי ועומד על 10%, כאשר גם המס על יחידים מציע שיעור דומה של 10% ולכן רבים רואים בפתיחת חברה בבולגריה משתלמת גם מבחינה כלכלית.

מידע כללי


סוג חברה

Limited Liability Company ODD / EOOD

חוק חברות רלוונטי

Republic of Bulgaria, Commercial Law, Chapter 13

חובת משרד מקומי

ישנה חובה לספק לרשויות כתובת משרד מקומי

שפת מסמכי התאגדות

בולגרית

פיננסים ומיסוי


מטבע סטנדרטי

לב (BGN)

שיעור מס חברות

10% לחברות וליחידים

הון מניות סטנדרטי

1 EUR

בעלי תפקידים


מזכיר החברה (Secretary)

 
חובת מינוי מזכיר לחברה

אין חובה

חובת מינוי מזכיר מקומי

אין חובה

סוג הישות היכול לכהן כמזכיר לחברה

לא רלוונטי

דירקטור

 
חובת מינוי דירקטור

ישנה חובה

חובת מינוי דירקטור מקומי

אין חובה

מינימום דירקטורים

1

סוג הישות היכול לכהן כדירקטור

יחיד ו/או חברה

בעל מניות

 
חובת רישום בעל מניות

ישנה חובה

חובת רישום בעל מניות מקומי

אין חובה

מינימום בעלי מניות

1

סוג יישות היכול להירשם כבעל מניות

יחיד ו/או חברה

סוג מניות

מניות שמיות

נגישות המידע


נגישות המידע ברשם החברות

שמות בעלי המניות נגישים ליצבור

אסיפה שנתית ודיווח


חובת אסיפה שנתית

ישנה חובה

חובת הכנת דו"חות כספיים

ישנה חובה

חובת הגשת דו"חות כספיים

ישנה חובה

לחץ להשוואה בין מדינות

לצפייה במפת בולגריה ב-Google Maps

Say
Hello
פרסום נא להזין טלפון חוקי
CONTACT US:
chat